Поредна стъпка в изграждането на устойчиви международни партньорства и разширяването на възможностите за обмен на идеи, успешни практики и съвместни проектни дейности с образователни институции от Европа бе осъществена чрез двудневно работно посещение на директори на образователни институции от Учебен център на Ферол, Испания за обмяна на опит с ръководството и педагогическите специалисти от Езикова гимназия „Иван Вазов“.

За своите гости от Испания ръководството, учителите и учениците от Езикова гимназия “Иван Вазов” организираха изключително наситена със събития двудневна програма, за да може по най-добър начин гостуващите училищни директори да придобият представа за българската образователна система, за успешните практики на училището домакин в интегрирането на съвременните технологии в образователния процес и за проектните дейности по национални и международни програми в подкрепа на подготовката на талантливи ученици и за осигуряване на възможности за развитието на дарованията и потенциала на възпитаниците на училището ни.

След официалното посрещане от ръководството на Езикова гимназия “Иван Вазов” в рамките на двудневната визита за обмяна на опит гостите от Испания имаха възможността да се потопят в реалната работна среда на училището ни и да участват в различни активности, фокусирани върху опита на домакините в прилагането на иновативни методи на преподаване, многоезичните програми и използването на информационни технологии в учебния процес.

 През първия ден училищните директори от Испания присъстваха на лекция „Иновативни методи на преподаване с помощта на ИТ“, представена от господин Тодор Атанасов, заместник-директор на училището, който по впечатляващ и интригуващ начин представи възможностите за използване на дигитални платформи, геймификация и изкуствен интелект в образованието. Акцент беше поставен върху стратегиите за повишаване на ученическата ангажираност в учебния процес чрез технологии. 

Запознаването с българската образователна система и с опита на педагогическите специалисти от Езикова гимназия “Иван Вазов” за гостите от Учебния център на Ферол продължи с наблюдения на уроци по различни учебни предмети, включително и по иновативния предмет „Приложни дигитални умения“, който се преподава в училището ни. Испанските гости посетиха учебните часове по: испански език – г-жа Лаура Зарзуела Гиралдес; география и икономика на испански език – г-жа Нели Коева; немски език – г-жа Радиана Добрева; математика – г-жа Милена Гарова; химия и опазване на околната среда на английски език – г-жа Милена Пеева; приложни дигитални умения – г-жа Ася Полянкова. 

Посещенията в учебните часове на гостите ни от Испания даде възможност на наши ученици да демонстрират познанията си по чужд език и уменията си за симулантен превод, като по този начин наблюдаващите уроците не пропуснаха нито един детайл от случващото се в учебния процес. Завидни способности за комуникация на испански и английски език демонстрираха младите “преводачи” Преслава Богоева, Виктор Дириманов, Християн Матеев и Йоана Радева от XII-ти “Б” клас; Ева Василева и Цветина Минкова от XII “А”; Александър Мишинков от XI “А”; Йоана Рашкова и Ирен Бирникова от XII-ти “И” клас. Директорите на испанските образователни институции останаха силно впечатлени от уменията на младите си домакини. След наблюденията на уроците  се проведе дискусия, на която участниците споделиха впечатленията си и обсъдиха възможностите за прилагане на видяното в своите училища.

Програмата на втория ден от посещението не бе по-малко амбициозна и съдържателна. Началото на деня бе поставено от споделяне на впечатленията от първия работен ден на визитата и от лекция „Българската образователна система“, в която госпожа Мария Атанасова, заместник-директор на гимназията, представи основните етапи на българската образователна система и възможностите за квалификация и професионално развитие на учителите като се дискутираха общите и различните модели на образвателните системи на България и Испания. Програмата продължи с наблюдение на урок по физика и астрономия, воден от г-жа Недялка Траянова, в който бяха демонстрирани експерименти, свързани с оптиката. След кратка почивка испанските гости се запознаха с възможностите, предоставяни от НП “Ученически олимпиади и състезания“, Модул „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученическите олимпиади”, като господин Тодор Атанасов запозна директорите на испанските образователни институции с начина, по който училището подкрепя талантливите ученици в подготовката им за национални и международни олимпиади.

За да придобият още по конкретна представа за работата с талантливи ученици в Езикова гимназия “Иван Вазов” гостите наблюдаваха практически занимания на групите от ученици за подготовка за олимпиади, водени от г-жа Маргарита Василева и г-жа Ася Полянкова.

Впечатлени от наблюдаваните уроци, иновативните методи на преподаване и споделения с тях опит от страна на ръководството и учителите от гимназията ни гостите ни от Испания обсъдиха със своите домакини възможностите за бъдещо сътрудничество и обмен на добри практики между българските и испанските училища. Обсъдени бяха и начини за адаптиране на иновативни методи в преподаването и подкрепата на талантливи ученици. Ползотворната среща за обмен на опит приключи с планирането на бъдещите съвместни дейности между Езикова гимназия “Иван Вазов” и испанските училища, чиито представители участваха в посещението, което прибави нови географски ареали и конкретни бъдещи дейности в мрежата за международно сътрудничество, образователни иновации и партньорства, градена успешно през последното десетилетие от гимназията ни.

      

Може да харесате още

За втора поредна година Езикава гимназия „Иван Вазов“ бе домакин на Националната олимпиада по италиански език
На вниманието на участниците в националния кръг на олимпиадата по италиански език
Памет и гордост без давност