Това е събитие, което се провежда веднъж годишно и училища от цял свят могат да обсъждат и сравняват резултатите си от анализ на данни от експериментите ATLAS и CMS в CERN чрез видео връзка.
Дейността е разработена от екипа на QuarkNet, САЩ
Днес, в първия ден от присъственото обучение, учениците от 12 клас, профил Физика в училището ни се включиха в 45 минутна видео-конферентна връзка като част от Международните майсторски класове (IMC) – програма под егидата на International Particle Physics Outreach Group (IPPOG). Това е 24-часово събитие за гимназисти от цял свят. Те споделят резултатите си с модератори – физици,експериментатори и преподаватели. Въпреки пандемията организаторите се стремят да достигне до участниците и да популяризират съвременните постижения на физиката на високите енергии.
А CERN е един от най-големите изследователски центрове в света. Експериментите там са посветен на фундаментални изследвания: търсене на отговори на въпроси като „От какво е направена Вселената?“, „Какви са силите, управляващи поведението на най-малките градивни частици на материята?“, „От какво е направена тъмната материя?“
Нашата групата от 17 ученика от 12б, в, д, е, ж, з, и клас изучаваха следите на мюоните в детектора ATLAS. Предварително, те се регистрираха за участие, по двама анализираха онлайн реални данни от сблъсъци на протони и възникналите мюони като резултат от разпад на нестабилни частици. За целта използваха приложението HYPATIA.
Модератор на групата от ЕГ “Иван Вазов” бе професор Коен от Еврейски университет, Израел, а водещ срещата бе Александър Саров от 12д клас. Във видеоконференцията участваше и един от организаторите – Кенет Сесир от QuarkNet, САЩ. Той сподели Световната таблица с данните на всички участващи ученици, обработвали данни от детекторите ATLAS и CMS за продукти от сблъсъка на частици. Учениците ни сравняваха графиките на мюонните разпределения от двата детектора, а учените изчерпателно отговаряха на въпроси, поставени от дванадесетокласниците ни.