Учебна 2023-2024 година
В края на 2024 г. 10д клас и преподавателката им по физика Недялка Траянова бяха наградени с Национален и Европейски знак за качество за работата в eTwinning проекта „ Как се провеждат научните изследвания? Научният метод, приложен към различни изследователски направления в науката“.
Това е първа висока оценка за STEM проект в гимназията, в който участва цял клас и е реализиран по време на учебните занятия. Проектът бе насочен към представяне на утилитарния характер на науката – нейната полезност, и насърчава интерес у младите хода да се занимават с научни изследвания.
По време на 5-месечната съвместна работа – от януари до юни 2024г., 56 ученици от България, Испания, Италия и Турция и 8 техни учители споделяха чрез European School Education Platform различни научни практически дейности, извършвани в часовете по физика или химия. Сравняваха изследователските направления в отделните държави. Чрез проектна дейност и работа в екип учениците се научиха да идентифицират етапите на научния метод в изследователската си работа. Отбелязваха независимата променлива, зависимата променлива и контролираните променливи за всеки експеримент. Разбраха чрез активно учене как най-често се изграждат знанията в науката.
С множество дигитални инструменти те си сътрудничиха и накрая създадоха електронна книга с лабораторни проекти, които следват научния метод. Освен удовлетвореността от общуването с връстници от 3 държави, в STEM центъра на гимназията 10 д клас имаха достъп до нови уреди, електронен микроскоп и съвременна учебна среда. Създадоха сензори за влажност на почва, изследваха явленията електропроводимост на различни материали, дифузия, топене, топлообмен, абсорбция на звук, брауново движение. Научиха се да ползват мобилните си телефони като преносима физична лаборатория и да измерват физични величини чрез мобилните приложения phyphox и Arduino Science journal. Ръководството на училището ги удостои с наградата: клас на м. ноември за 2024 г.
Отново сред най-добрите български etwinning членове
Сред сериозна конкуренция, двата проекта: “Are we so different” и “smART Democracy: Creativity to Promote Democratic Participation” , изработени през учебната 2019-2020 от учениците от сегашните 9 Е и 11 Е в нашата гимназия, довършени в необичайните условия на карантина и дистанционно обучение, получиха признанието на комисията на Националното Звено за дейност eTwinning и бяха наградени с Национален знак за качество. Наградата е напълно заслужена за високото качество на изпълнение на многобройните дейности. Сред най-стойностните крайни продукти са книгите, създадени в сътрудничество с останалите партньори на проектите.
Осмокласниците участваха в създаването на поучителна история за силата на приятелството, в която всяка следваща глава беше създадена от един от партньорите и продължена от друг. Всичките 8 глави са богато илюстрирани от участниците чрез различни техники – графики, комикси, цветни рисунки, плакати и др. Всички крайни продукти на проекта могат да се видят ТУК .
Десетокласниците търсиха и намериха вдъхновение в снимките на своите партньори, отразяващи проблеми на демократичното общество. Те вплетоха в свои истории усещанията и мислите на младите хора, породени от замърсяването на околната среда, нарушените права на животните, нуждата от активни гласове в Европа, борбата срещу всички прояви на расизъм, правата на жените, проблемите на емигрантите, все по-нарастващата зависимост на хората от технологиите, борбата с корупцията, с фалшификацията и т.н.
Всички истории можете да прочетете ТУК.
Поздравяваме участниците в проектите и им пожелаваме и двата проекта да получат и европейско признание.