Четири ученички от ЕГ „Иван Вазов“ създадоха проект за животоподдържаща система за полет до Марс. Ива Илиева, Емилия Великова, Димана Райкова и Антония Милушева започват работа преди година. Три от момичетата са в 9 клас, а едното е от 11 клас. Проектът им се казва „Животоподдържаща система за мисия до Марс“. Идеята за него дава учителката им по биология Христина Костадинова.
„Хората ще започнат да правят дълги космически полети и трябва да мислим какви системи ще подържат живота им стотици дни“, казва Ива Милушева.
Полетът е за 8 астронавти за 800 дни. Точно толкова ще е едно отиване и връщане до Червената планета.
Разработили са система за пречистване на водата от няколко слоя филтри. Интересно е обаче какво предлагат за редовно меню на астронавтите по време на дългия полет.
„Предлагаме те да отглеждат на борда на кораба си две експериментални растения – репички и спирулина“, разказа Емилия Великова.
Спирулината е водорасло и съдържа 18 от 22 изключително важни за човека ензими. Расло е в езерото Текскоко, където е била столицата на Ацтекската империя – Теночтитлан. Когато пристига с армията си, дон Ернан Кортес вижда как ацтеките ядат някакви бисквити от сушени водорасли.
Ученичките от ЕГ „Иван Вазов“ са изследвали в продължение на година как репичките и спирулината растат при различно LED осветление.
Работили са в лабораторията по биология на ПУ „Пасисий Хилендарски“. Накрая е разработено 7-дневно меню с двете растения.
Момичетата са изчислили колко въглехидрати, протеини и мазнини ще получат космонавтите и колко калории им трябват за да не губят силата си.
Проектът с животоподдържащите системи за полет до Марс бяха представени на фестивала „Малка синя Земя“ в Природонаучния музей.
След месец той ще бъде презентиран с конферентна връзка на научна конференция на млади изобретатели в Дания.