1- ви ноември – Денят на народните будители е повод за посещението на ученици от Х.и клас, класният ръководител г-жа Велислава Гоцова и училищният библиотекар Галина Кривчева в музея на Драматичен театър Пловдив. Целта – да научат младите хора повече за първия професионален театър в България и неговата будителска дейност през годините.
В бившата „Огледална зала“ на културната институция, превърната в зала за разходка из историята на театъра г-жа Анелия Дракова, координатор събития, разказа за далечната 1881 г., когато работниците от Дановата печатница показват пиесите „Стоян войвода“от Добри Войников и „Завистта на Барбуе“ от Молиер в Международен театър „Люксембург“. Това легендарно начинание става историческо и се превръща в първата подбуда в Пловдив да се заговори за професионален театър. „Вдъхновител на българския професионален театър е патриархът на българската литература Иван Вазов“ – сподели госпожа Дракова. Беседата продължи със спомените на Георги Миятев, един от първите актьори, за делата на пловдивската интелигенция в лицето на учители, книгоиздатели, просветители, революционери.
С нескрито любопитство десетокласниците проследиха архивните материали от историята на театъра – първите билети, афиши, театрални програми, плакати, костюми и различни вещи, запазили спомена за ярки личности и събития в богатата история на театъра. Разгледаха интерактивния музикален шкаф с 28-те чекмеджета със снимки и документи, озвучени с автентичен звук; разлистиха театралния „Летопис“ с 1100 страници запечатана история в периода 1881 – 2021 година.
Сърдечни благодарности на г-жа Анелия Дракова за поднесената информация и книгата на големия пловдивски актьор Георги Миятев „Пловдивска театрална хроника“!